Support

Er det en fordel at registrere flere domænenavne?

Både ja og nej, man kan med fordel sikre sig genkendelig domæner, f.eks. med bindestreg (dette-er-en-test.dk) der er lettere at læse end (detteerentest.dk), som også kan være forkortelser, synonymer osv.

Dog skal man være opmærksom på at nutidens søgemaskiner, godt kan gennemskue når to forskellige domæner peger på samme side, og at man ikke vil drage fordel af dette mht. "ranking". Dette omtales ofte som " duplicate content".

ScanNet har selvfølgelig en løsning på dette og så man ikke bliver straffet af søgemaskinerne. Via vores DNS Manager skal man på de ekstra domæner lave en såkaldt "URL-301" pegning og som fortæller søgemaskinerne at siden permanent er flyttet til adressen som der peges på.
Alle priser er opgivet i DKK og ekskl. moms

Kunder siger

Som shopejer skal vi håndtere mange forskellige udfordringer i det daglige. Her benytter vi os ofte af den professionelle sparring, som ScanNet support stiller gratis til rådighed.

Børge Christensen, Jydekrog.dk